Innovatieve teelt in circulaire solarkas

In Venlo bevindt zich een van de projecten waar wij buitengewoon trots op zijn, niet alleen vanwege de bijdrage aan de energietransitie, maar vooral door de manier waarop zonne-energie en innovatieve teelt hier samenwerken. Dit vooruitstrevende project kan als voorbeeld worden gezien op het gebied van duurzame tuinbouw.

teelt in kas

Het project startte in 2023 met de installatie van een 5,5 MWp zonnestroomsysteem op een bestaande kasconstructie. Wij vervingen het oude kasdek voor een nieuw dek bestaande uit maar liefst 11.724 zonnepanelen. Hoewel de toepassing van een solarkas binnen de Nederlandse glastuinbouw reeds bekend is, onderscheidt dit project zich door de innovatieve teelt die onder de zonnepanelen plaatsvindt.

De eigenaar van de kas heeft kortgeleden zijn bloementeelt beëindigd en zijn kasdek beschikbaar gesteld aan ons. Vervolgens ontwikkelde en financierde wij het PV-systeem, dat we nu ook exploiteren en beheren. “Tijdens de ontwikkeling van het project kwamen wij in contact met de innovatieve telers. Hun plannen spraken ons onmiddellijk aan,” zegt Matteo Santini, mede-eigenaar van Protium.

“Ze verbruiken CO2 in plaats van het te produceren”

 

Santini vertelt verder: “De telers waren op zoek naar kaslocaties met zonnepanelen en kwamen toen al snel bij ons uit. Hun benadering heeft geleid tot een unieke samenwerking, waarbij de ruimte en een groot deel van de opgewekte groene energie wordt ingezet voor de teelt van diverse soorten kruiden en bladgroenten, geheel vrij van pesticiden, fossiele brandstoffen en CO2-uitstoot. Ze verbruiken zelfs CO2 in plaats van het te produceren.”

Deze innovatieve locatie biedt de telers de mogelijkheid om het hele jaar door hoogwaardige producten te leveren. De volledig afgesloten kas zorgt, in combinatie met slimme technologieën, het hele jaar door voor een stabiel en optimaal klimaat. Verder worden ongewenste plagen beter buitengehouden; mochten er toch plagen binnendringen, dan worden natuurlijke vijanden ingezet om deze te bestrijden.

teelt in kas

Er wordt vooral ingezet op gewassen waarmee de telers import – en dus veel onnodige ‘food miles’ – kunnen vervangen. Een goed voorbeeld hiervan is basilicum, wat nu vaak uit Zuid-Europa of Afrika geïmporteerd wordt. Dit blijkt een schot in de roos. Het teeltproject startte begin 2024 met 5.000 m2 en is inmiddels zo succesvol dat de vraag de huidige productiecapaciteit overstijgt. Gezien de toenemende vraag zijn de telers nu actief bezig met de plannen om de teeltoppervlakte op deze locatie te vergroten naar 10.000 m2.

“Dit project laat zien hoe je ruimte effectief dubbel kunt benutten en wat er mogelijk is als we samenwerken. We zijn erg trots op dit project.”

Bijdrage aan de energietransitie

De gemeente Venlo streeft ernaar om in 2030 volledig klimaatneutraal te zijn. Dit project levert op twee belangrijke manieren een bijdrage aan dit doel:

1. CO2-reductie: Voorheen stootte deze locatie jaarlijks ca. 3.396.000 kg CO2 uit door bloementeelt. Deze uitstoot wordt bespaard door de overstap naar nieuwe teeltmethode die geen CO2 uitstoot.

2. Groene energieproductie: Het zonne-energieproject wekt jaarlijks ongeveer 4.600.000 kWh aan groene energie op, wat neerkomt op een CO2-besparing van ca. 2.185.000 kg vergeleken met het gebruik van fossiele brandstoffen.

Benieuwd naar de mogelijkheden? Neem gerust contact met ons op voor een vrijblijvend adviesgesprek. Samen kijken we naar de beste oplossing voor jouw bedrijf.

Dit vind je misschien ook leuk:

SDE++ 2025 voor zonnedaken

SDE++ 2025 voor zonnedaken

De SDE++ is de belangrijkste exploitatiesubsidie voor grootschalige zonnedaken in Nederland. In 2025 gaat de regeling...